Sagopa Kajmer

Sagopa Kajmer

Yunus Özyavuz veya bilinen adıyla (d. 17 Ağustos 1978, Samsun, Türkiye), Türk rap sanatçısı, yapımcısı ve DJ. Babasının adı Mehmet Özyavuz, annesinin adı ise Serpil Özyavuz‘dur. Emre Özyavuz adında erkek kardeşi vardır. Sagopa Kajmer, kendisi gibi rap şarkıcısı olan Kolera ile 2006 yılında evlenmiştir.

Kariyeri

Yunus Özyavuz, müzik yaşamına Samsun‘da yerel bir radyoda DJ’lik yaparak başlamıştır. O sırada rapper M.C. (Rapper Mic Check ve adıyla) “Müstear” ismini kullandı. 1998′de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan ’yı kurmuştur. grubunda halen kendisi ve Kolera bulunmaktadır. 1999′da “” mahlâsıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002′de Silahsız Kuvvet mahlasıyla peş peşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli iki albüm çıkarmıştır. Daha sonra Silahsız Kuvvet mâhlasını bırakıp Sagopa Kajmer mâhlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. 2002 yılında Ceza‘nın Med Cezir albümünün; 2004 yılında ise Rapstar albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Daha sonra ise bu iki sanatçının arası açıldı. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları (2004) ve Romantizma (2005) albümlerini çıkarmıştır. 2004′te Cem Yılmaz‘ın G.O.R.A filmi için de müzikler hazırlamıştır. Al 1′de Burdan Yak şarkısına klip çekilmiştir.

Sagopa Kajmer, hem albümlerini kendi plâk şirketinden çıkartmak, hem de yeni yeteneklere kapı açmak amacıyla 11 Ağustos 2005‘de eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile birlikte isimli müzik şirketini kurmuşlardır. Sagopa Kajmer, bunu bir röportajında Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım dedik. şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira’da yer alan diğer rapçiler Melankolia Müzik‘in, ilk albümü Kafile‘yi çıkarmışlardır. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. Ayrıca 2008 yılında MTV Türkiye tarafından Avrupa Müzik Ödüleri‘nde Hip-Hop kategorisinden Türkiye’de yılın en iyisi olmaya aday olmuştur ve EMA Party’deki performansıyla ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 yılında Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 yılının sonlarında başlattığı DJ Benim yarışması ve 2009 yılında çıkardığı Yeraltı Kafilesi albümü ile rap müzikte genç yeteneklere ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

Sagopa Kajmer’in anlamı

Müzik hayatında kullandığı ismi Sagopa, Mısır’da bir piramidin adıdır. Birçok arkeolog bu piramidin sırrını çözmeye çalışırken, tuzaklara düşüp can verdikleri söylenir. En son, soyadı Kajmeri olan bir arkeolog, Sagopa’nın gizemini ortaya çıkartmış ve piramidin en gizemli yerine, son odasına girerek, duvara Sagopa’nın gizemini çözen anlamına gelen Sagopa Kajmeri kazımıştır. Ancak bu arkeolog da (Gerhard Kajmeri) hava akımı yüzünden can vermiştir. Bu olaydan bir süre sonra piramide modern araçlarla giren bilim adamları, Gerhard Kajmeri’nin cesedini bulmuşlar ve piramide donanımsız girme cesaretinden dolayı bu adamın adını tüm dünyaya duyurmuşlardır.Sagopa Kajmer lise yıllarında bu makaleyi okuyup etkilenmiş ve bu yüzden bu mahlası seçmiştir.

DJ’lik Hayatı

1992 yılının Şubat ayından beri radyo dj’liği yapan Yunus Özyavuz, dj ismi olarak Dj Mic Check ismini kullanmaktadır ve halen her pazar Power FM adlı radyoda 23:00-24:00 arasında “Black Tempo” adlı program yapmaktadır. Ceza‘nın Med Cezir ve Rapstar albümünün ve 2004′te Ceza‘nın Nefret‘teki grup arkadaşı Fuchs‘un Huzur N Darem albümünün yanısıra daha pek çok rap müzisyeni ve grubunun prodüktörlüğünü yapmıştır. DJ’lik alanında da kendini geliştiren Özyavuz, Turntablizm‘in Türkiye’deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz, Türkiye’nin köklü radyolarında DJ’lik ve müzik direktörlüğü de yapmıştır.H2000 ve J&B festivallerinde ve yurt dışında çeşitli yerlerde DJ’lik yaptı.

Önemli müzik birikimi ve geniş bir müzik arşivine sahip olan Yunus Özyavuz, Sagopa Kajmer kimliğiyle Karamsar yeraltı rap tarzını oluşturmuş, müzik kalitesi, söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değişik kitleden insana kanıtlamıştır. Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.

Bir yandan DJ’lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer, 2004′te Türkiye’nin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A‘ya müzikler hazırlamıştır. Al Bir de Burdan Yak isimli parçasına video klip çekilmiştir. Bu gelişme Sagopa Kajmer’i tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırmayı başarmıştır. 2005′te Kolera’nın Karantina Embriyo albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Records’tan çıkardığı Romantizma isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan Vasiyet, Kral TV’de 2005 yılının En İyi Klip ödülüne layık görülmüştür. 2006 yılında Kuvvetmira ile beraber Kafile isimli albümü çıkarmıştır. 2007 yılında Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey’i dinleyicileriyle buluşturmuştur. 2008 yılında ‘En iyi albümüm’ dediği Kötü İnsanları Tanıma Senesi albümünü piyasaya sunmuştur.

2010 yılında eşi Kolera ile ‘”Bendeki Sen” albümünü yayınlamıştır ve bu albüm hayli büyük ilgi görmüştür. 2010 yılında ilk kez düzenlenen TRT müzik ödüllerinde; halkın oylarıyla belirlenen Yılın Albümü dalında bu albümle ilk beşe girmiştir. En son albümü olarak da 2011 yılı içerisinde “Saydam Odalar” albümü piyasaya sürülmüştür.2012 yılında ise Istakoz ve 40 adlı şarkılarını internet üzerinden yayınlamıştır.2013 yılında yeni bir albüm çıkaracağını resmi Twitter hesabından duyurmuştur.

Diskografi

Yıl Açıklama
1997 İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almak için İstanbul'a geldi.
1998 Kuvvetmira'yı kurarak müzik çalışmalarına başladı.
1999 Çeşitli sanatçıların yer aldığı ilk Türk RAP albümü 'Yeraltı Operasyonu' albümünde ilk projesi olan 'Silahsız Kuvvet' ismiyle yer aldı ve en fazla dikkat çeken kişi oldu.
2001 İlk albümü 'Sözlerim Silahım' çıktı.
2002 İkinci albümü 'İhtiyar Heyeti' çıktı.
2002 Sagopa Kajmer ismiyle müzik kariyerine yeni bir sayfa açtı. 'Sagopa Kajmer' adında bir albüm çıkardı. Ceza'nın 'Med Cezir' albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Albümün tüm müziklerini kendisi yaptı.
2003 'Bir Pesimistin Gözyaşları' albümünü tamamladı.
2004 'Bir Pesimistin Gözyaşları' adlı 150 dakika süren albüm piyasaya sürüldü.
2004 Fuchs 'Huzur N Darem' albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Cem Yılmaz'ın G.O.R.A filminin müziklerini yaptı. 'Al 1de burdan yak' adlı parçaya video klip çekti.
2005 'Romantizma' adlı albümünü çıkardı. Albümün prodüktörlüğünü yaptı. Vasiyet ve Bebeğim Öldü adlı parçalara video klip çekti. Kolera'nın 'Karantina Embryo' adlı albümünün prodüktörlüğünü yaptı.Kolera ile birlikte Melankolia Müzik'i kurdular.
2006 Melankolia'nın ilk albümü 'Kafile' yi çıkardı, Albümün prodüktörlüğünü yaptı. 'Baytar' adlı parçaya klip çekti.
2008 'Kötü İnsanları Tanıma Senesi' adlı solo albümünü çıkardı. Kolera ile 'Bu Şarkıyı Zevk İçin Yaptık' adlı single'ı çıkardı. Pesimist Ep5'i çıkardı (Kör Cerrah '5 parmak').
2009 'Şarkı Koleksiyoncusu' adlı toplama albümü çıktı. Kolera ile 'Beslenme Çantam','Hain' adlı single'ları çıkardı. Pesimist Orkestra kuruldu ve 'Saykodelik EP' albümü çıktı.
2010 'Ardından Bakarım' adlı single çıktı. Kolera ile 2. düet albümleri olan 'Bendeki Sen' adlı albümü çıkardı ve prodüktörlüğünü yaptı.
2011 'Saydam Odalar' adlı solo albümünü çıkardı.
2012 'Istakoz' ve '40' adlı single'ları çıkardı.

Fotoğrafları

Kaynaklar

  1. Vikipedi » Sagopa Kajmer
  2. Melankolia » Sagopa Kajmer Diskografi

Sosyal Medya

  1. Twittersagopakajmerrap
  2. FacebookMelankoliaMuzikResmi
  3. MySpacesagopakajmer